RTOERO districts

Our districts are local groups that provide social, travel, leisure and political and community advocacy opportunities for members.

Members take on voluntary leadership roles on district executives, which take care of the day-to-day district activities. Some districts are divided into units, which represent geographical areas within districts that cover large geographic areas.

Districts by region

Alberta, Saskatchewan, Manitoba
District no. District name District president Contact details
49 The Prairies Margaret Andersen
Atlantic
District no. District name District president Contact details
50 Atlantic William Otto
British Columbia
District no. District name District president Contact details
42 Mainland British Columbia
47 Vancouver Island
Central Ontario
District no. District name District president Contact details
18 Haliburton Kawartha Lakes George Denny
19 Hastings & Prince Edward Gerald Watts
20 Frontenac Lennox & Addington Juanita Everett
30 Northumberland Marsha Jones
36 Peterborough Lorraine Knowles
Eastern Ontario
District no. District name District president Contact details
21 Renfrew Jacqueline Asselin
25 Stormont Dundas Glengarry Delores Biddy
27 Ottawa - Carleton Linda Yan
29 Lanark Kevin Hogan
32 Prescott - Russell Caroll Carkner
48 Leeds and Grenville Stephen Elliott
French-language district - Nipissing
District no. District name District president Contact details
44 Region du ciel bleu Emilie Johnson
French-language district - Prescott-Russell
District no. District name District president Contact details
45 EstaRiO
Greater Toronto Area
District no. District name District president Contact details
16 City of Toronto Ruth Baumann
22 Etobicoke and York Anne McIlroy
23 North York Maureen Capotosto
24 Scarborough & East York Annemarie McKee
28 Region of Durham Donald Farquharson
34 York Region Robert Sandiford
39 Peel Stevan Kraguljac
Green Belt
District no. District name District president Contact details
12 Norfolk Douglas Thompson
13 Hamilton-Wentworth & Haldimand Catherine MacIsaac
14 Niagara Bill Doyle
15 Halton Jerry Powidajko
33 Chatham - Kent Joanne Murphy
37 Oxford Helen Reid
40 Brant Betty Anne Whitney
Northern Ontario
District no. District name District president Contact details
01 Rainy River Sylvia Parker
02 Thunder Bay Randy Kushnier
03 Algoma Christopher Rous
04 Sudbury & Manitoulin Carmaine Hall
05 Cochrane & Temiskaming Sharon Jones
26 Kenora Elaine Sinclair
35 Dryden Carol Gardam
Ontario Centre West
District no. District name District president Contact details
09 Huron-Perth Bruce Whitmore
10 Bruce Grey & Dufferin Lynda Monck
11 Waterloo Region Wendy Brum
31 Wellington M. Anne Smith
Ontario Near North
District no. District name District president Contact details
06 Parry Sound Judith Arai
17 Simcoe County
43 Nipissing Doug Bolger
46 Muskoka Laurie Fountain
Southern Ontario
District no. District name District president Contact details
07 Windsor Essex William Bowden
08 London Middlesex Stephen Harvey
38 Lambton Bert Phills
41 Elgin John Laverty
Quebec
District no. District name District president Contact details
51 Echo Suzette Tremblay

Districts by number

District no. District name District president Contact details
01 Rainy River Sylvia Parker
02 Thunder Bay Randy Kushnier
03 Algoma Christopher Rous
04 Sudbury & Manitoulin Carmaine Hall
05 Cochrane & Temiskaming Sharon Jones
06 Parry Sound Judith Arai
07 Windsor Essex William Bowden
08 London Middlesex Stephen Harvey
09 Huron-Perth Bruce Whitmore
10 Bruce Grey & Dufferin Lynda Monck
11 Waterloo Region Wendy Brum
12 Norfolk Douglas Thompson
13 Hamilton-Wentworth & Haldimand Catherine MacIsaac
14 Niagara Bill Doyle
15 Halton Jerry Powidajko
16 City of Toronto Ruth Baumann
17 Simcoe County
18 Haliburton Kawartha Lakes George Denny
19 Hastings & Prince Edward Gerald Watts
20 Frontenac Lennox & Addington Juanita Everett
21 Renfrew Jacqueline Asselin
22 Etobicoke and York Anne McIlroy
23 North York Maureen Capotosto
24 Scarborough & East York Annemarie McKee
25 Stormont Dundas Glengarry Delores Biddy
26 Kenora Elaine Sinclair
27 Ottawa - Carleton Linda Yan
28 Region of Durham Donald Farquharson
29 Lanark Kevin Hogan
30 Northumberland Marsha Jones
31 Wellington M. Anne Smith
32 Prescott - Russell Caroll Carkner
33 Chatham - Kent Joanne Murphy
34 York Region Robert Sandiford
35 Dryden Carol Gardam
36 Peterborough Lorraine Knowles
37 Oxford Helen Reid
38 Lambton Bert Phills
39 Peel Stevan Kraguljac
40 Brant Betty Anne Whitney
41 Elgin John Laverty
42 Mainland British Columbia
43 Nipissing Doug Bolger
44 Region du ciel bleu Emilie Johnson
45 EstaRiO
46 Muskoka Laurie Fountain
47 Vancouver Island
48 Leeds and Grenville Stephen Elliott
49 The Prairies Margaret Andersen
50 Atlantic William Otto
51 Echo Suzette Tremblay